Šta je cipuro?
Svi koji su bili u Grčkoj, bilo na odmoru ili poslovno, sigurno su imali priliku da probaju piće Cipuro. Cipuro je tradicionalno grčko piće, slično rakiji, koje se pravi destilacijom komine grožđa (ostataka od ceđenja soka iz grožđa). Ima visok procenat alkohola, obično između 40-45%. Cipuro je popularan u mnogim delovima Grčke i često se povezuje sa druženjima i uživanjem u hrani.
Međutim, postoji jedno mesto u Grčkoj, u blizini Volosa, koje se zove Novi Anhialos, gde je utemeljen „Cipuro Koncept“. O tome ćemo pisati nešto kasnije. Inače, ova destinacija je idealno mesto za pauzu na putu ka prelepom Peloponezu.
Novi Anhialos
Ime „Nea Anchialos“ znači „Novi Anhialos“, što odražava korene grada i njegovo osnivanje od strane grčkih izbeglica iz originalnog Anchialosa, danas poznatog kao Pomorje u Bugarskoj, nakon Grčko-turskog rata i kasnijih promena u strukturi stanovništva početkom 20. veka.
Ekonomija Anhialosa prvenstveno se bazira na poljoprivredi, sa fokusom na proizvodnju maslinovog ulja, vinogradarstvo i druge mediteranske kulture.
Kako se mesto nalazi na obali mora, tokom godina razvijao se i turizam. Kada prvi put prošetate gradom, neće vas podsećati na uređena turistička mesta kao što su ona na Halkidikiju. Tu je dugačka plaža od sitnog crvenkastog peska i ležaljke za odmor. Duž plaže ima dosta drveća, tako da se može uživati u prirodnom hladu.
Ono što Novi Anhialos čini atraktivnim, po našem mišljenju, su dve stvari. Prva stvar je opuštena atmosfera, bez buke i tenzije, u kojoj se stvarno možete opustiti i uživati u zvucima talasa mora. Druga stvar je u tome što ćete dužplaže naći sedam taverni koje imaju stolove gotovo do samog mora u pesku.
Naš domaćin Asderakis Vasilis
U tim tavernama jedna od glavnih ponuda je „Cipuro Koncept“, o kojem nam je pričao Asderakis Vasilis, vlasnik Protesilaos Hotela. Prvo što smo naučili od ovog prekaljenog turističkog radnika, koji se školovao u Grčkoj, a zatim i u Švajcarskoj, sa velikim praktičnim iskustvom, je da kada se sedi u taverni, treba privući još jednu stolicu koja služi da se na nju nasloni noga. Naravno, u novije vreme na nju se može ostaviti mobilni telefon, cigarete, ključevi itd.
Cipuro Koncept
Njegova prva rečenica bila je da kada sednete u tavernu, postoji jedna mantra koju treba ponavljati, a to je: „Sedite, ne žurite, gledajte u more i uživajte.“ Zatim se naručuje cipuro, konobar donosi dve male flašice po osobi (jer čovek hoda na dve noge) i stiže prvi tura malih tanjira sa različitim jelima. Vasilis kaže da je „Cipuro Koncept“ jednostavan uz rečenicu: „Jedi, pij, jedi, pij.“ U toj konstelaciji, ovo ipak jako piće ne može da vas uhvati na brzinu. Cipuro se služi u dugačkim, uskim čašama uz dve-tri kocke leda, uz naravno zdravicu „Yamas!“ / „Živeli!“ i kucanje čašama uz gledanje u oči.
Rapsodija ukusa i mirisa
Svaka taverna ima skoro sličan meni, ali uglavnom su to specijaliteti koji se obično ne viđaju na stolu, kao što su meso velikih lignji sa blitvom, raža, zapečeni sirevi sa račićima, mali kanapei sa pavlakom, lukom i dimljenom ribom itd. „Cipuro Koncept“ može trajati u nedogled, ali prosečno veče sadrži preko 20 različitih tanjira i po osam malih cipura. Slike govore više od reči…
Razvoj turizma
Inače, Novi Anhialos ima u blizini veliki aerodrom na koji sleću mnoge, naročito low-cost avio kompanije, koje dovode turiste iz Evrope i sveta. Njegov hotel je stalno pun i radi tokom cele godine, međutim, Vasilis primećuje da se obim dolazaka smanjuje i zbog toga želi da se dodatno aktivira i povrati stari sjaj ovom mestu. Obećava da će „Cipuro Koncept“ uskoro biti prezentovan i u Beogradu.
U svakom slučaju, ako vas put nanese u ove krajeve Grčke ili ste na putu ka Peloponezu, obavezno svratite do Neos Anchialosa i javite se Vassilisu. On ima vremena za sve, uz naravno pozdravnu rečenicu: „Relax, everything will be ok.“ Pa neka bude sve OK!