Kada kažemo turizam u Rumuniji, većina ljudi pomisli na Transilvaiju i Drakulin zamak, letovanje u Mamaji ili vikend turu do Bukurešta. Rumunija, dvanaesta zemlja po površini u Evropi ipak nudi mnogo više od toga. Za ovu priliku delimo sa vama naše utiske iz Alba Julije, još jednog transilvanijskog dragulja koji u poređenju sa Branom ili Brašovom nudi suptilnije, ali podjednako uzbudljivo iskustvo, pogotovo ako ste ljubitelj kulture i istorije.
U Alba Juliju smo stigli krajem avgusta, kako bismo zajedno sa kolegama iz Dunavskog centra za kompetenciju i Interactive Solutions-a nastavili da razvijamo projekat Put rimskih careva i dunavska vinska ruta. Još od 2015-e godine, kada je kulturna ruta sertifikovana od strane Instituta za kulturne rute, Alba Julija je uvrštena u njen itinerer i danas predstavlja jednu od ključnih tačaka rute u Rumuniji.
Alba Julija je grad sa bogatom istorijom i tradicijom, u kojem različite znamenitosti oživljavaju duh prošlih vremena
Na preporuku domaćina smo odseli u hotelu Transilvania, vrlo udobnom hotelu sa četiri zvezdice čiji je enterijer uređen u modernom stilu. Hotel nam je služio kao odlična baza, jer je smešten na 5 minuta od Alba Karoline – najveće tvrđave u Rumuniji , ujedno i najveće turističke atrakcije grada, koja po spoljašnjim obrisima, ali ne i u odnosu na oblik (zvezdastog je tipa) podseća na beogradski Kalemengdan. U tom smislu nam je lokacija hotela bila od velikog značaja, jer smo lako mogli da dođemo do ključnih atrakcija koje je trebalo da snimimo u 360VR formatu. A snimili smo dosta toga.
Alba Julija je izgrađena na mestu gde je nekada bio rimski grad Apulum. Takođe, u istorijskom smislu je vrlo interesantna i našim ljudima, jer su se krajem 16. veka u ovom gradu naselili mnogi Srbi iz Banata, zbog čega je u našem narodu Alba Julija poznata i kao Erdeljski Beograd. Prvih dana snimanja, pažnju smo posvetili hotelu Ćetate i ključnim atrakcijama na tvrđavi: Crkvi ujedinjenja, katedrali Sv. Mihajla kao i Muzeju ujedinjenja gde su 1918. godine, kao što ime muzeja nagoveštava, ujedinjeni Kneževina Transilvanija i Kraljevina Rumunija. Inače, u katedrali Sv. Mihajla se nalazi i grob Janoša Hunadija, koji je u našem narodu poznat pod imenom Sibinjanin Janko.
Naša poseta je dodatno dobila na spektaluranosti s obzirom na to da se u avgustu u Alba Juliji održava veliki festival rimskih igara. U toku dana smo na tvrđavi mogli da vidimo paradu rimskih vojnika, dok je veče bilo rezervisano za spektakularnu borbu između gladijatora i varvara.
Ako planirate da posetite Alba Juliju, neka to bude krajem avgusta, jer ćete imati priliku da prisustvujete spektakularnom festivalu posvećenom životu Starih Rimljana na ovim prostorima
Ako ste ljubitelj piva i ukusne hrane, preporučujemo restoran Čeh-in (Czech In) koji se nalazi na tvrđavi. Pivska sala i restoran se sastoje iz dva dela, enterijera iz nekoliko soba i terase sa pogledom na zidine utvrde. U restoranu služe odlično točeno pivo, a moći ćete takođe da probate i supu od piva, zečetinu u sosu od paradajza, a obavezno probajte i dezert šomlo.
Ako svratite u pivnicu Čeh-in obavezno probajte osvežavajući i pikantni specijalitet – krem supu od piva!
Za sve ljubitelje vina, na samo 15 kilometara od Alba Julije nalazi se vinarija „Telna“. Istorijat vinske tradicije ovog mesta vrlo blisko je ispreplitan sa tradicijom vinogradarstva čitavog regiona, posebno u vezi sa činjenicom da su na tom mestu male rimske komune uzgajale vinograde. Vinski podrum „Telne“ iskopan je 1784. godine, 25 metara ispod brda koji čuva jedinstveno zdanje vinarije. Podrum ima oblik slova „U“, oko 150 m dužine i 6 m širine. Odmah pored podruma se nalazi prostor za degustaciju gde možete probati vina od četiri vrste grožđa: muskat, fetaska negru, fetasla regalu i sovinjon blan.
Na kraju našeg putovanja smo posetili dolinu planine Traskau. Prvo smo posetili selo Rimetea, koja se nalazi na tentativnoj listi UNESKA. Ovo bajkovito selo je nastalo uglavnom tokom 17. i 18. veka u podnožju Seklerove kamene planine, riznice tradicije, jedinstvene narodne umetnosti i zanimljive arhitekture seoskih kuća koje možete videti u šetnji putevima popločanih kamenom. Kao u filmu Gospodar prstenova, doživeli smo nezaboravnu avanturu penjući se na planinu Sekler Kamen. Jedinstven oblik planine privlači posetioce iz celog sveta, zbog svojih spektakularnih pogleda, prirodnih atrakcija, avanturističkih staza i tišine koja opušta i obnavlja energiju. U vezi sa planinom su isprepletene mnoge priče, legende i mitovi koji se prepričavaju u nekoliko sela koja imaju izuzetnu lepotu okolnog prirodnog pejzaža.
Ne propustite pešačenje planinom Traskau
Nakon uzbudljivog dana, opustili smo se u prelepom ambijentu vile Sekeliko (Szekeliko), koja je 4 km udaljena od Rimetee sa prelepim parkom za uživanje, u šarmantno uređenim sobama i restoranu koji služi tradicionalne i druge specijalitete.
Transilvanijsko selo Remetea
Pre nego što smo pošli za Beograd, pozdravili smo se sa našim prijateljem i kolegom Konstantinom Inelom, kojem se i ovom prilikom zahvaljujemo na odličnoj saradnji, organizaciji puta i volji da nam otkrije sve skrivene lepote Alba Julije i okoline!