Dunav spaja ljude
Pre nekoliko godina učestvovao sam na projektu Transdanube Pearls, koji je imao za cilj da promoviše održivi način putovanja. Ovaj način putovanja danas ima veliki broj zagovornika, pa verujem da je i naše putovanje od izvora Dunava pa sve do Crnog mora tome doprinelo i inspirisalo ljude da putuju i čuvaju životnu okolinu. Pored fenomenalnih predela kroz koje protiče ova evropska gospodarica, reka Dunav, ovo putovanje donelo mi je i prelepa prijateljstva. To prijateljstvo dovelo me je i u kafanu Pod Lozom 78 u Zemunu na okupljanje posle nekoliko godina sa Dušanom & Dušanom (Marka Žvaka), Dankom (DCC) i Andreasom (Verracon) iz Austrije.
Foto: Delta Dunava, arhiva VTC
Kad se setiš detinjstva
Kafana Pod Lozom se nalazi u Zemunu u Hercegovačkoj 31e ulici, prilično zavučena od centra i glavnih ulica. Na terasi kafane nalazi se vinova loza koja prekriva malu terasu. Sastanak je bio zakazan u večernjim časovima i, pošto vreme to još nije dozvoljavalo, sedeli smo unutra. Stolovi su ukrašeni kariranim stolnjacima, koji onima iz starije generacije govore da su na pravom mestu.
Foto: Unutrašnji ambijent, arhiva Kafana pod lozom
Pa da počnemo…
Nakon srdačnog pozdrava, seli smo za sto i naručili piće, a ekipa Marka žvaka, koja je inače napravila prilog o ovoj kafani, je naručila šta ćemo da jedemo. Ubrzo je na stolu bilo predjelo od paštete od čvaraka, goveđi jezik mariniran sa belim lukom, maslinovim uljem, limunom, salinom od divlje svinje i prepečeni marinirani hleb. Rolovani ovčiji paumflek sa začinima nosi sa pravom naziv „Kraljičin poljubac“ i nešto što retko gde može da se proba. Ukusi koje smo osetili ostavili su nas bez daha, to je jedan poseban osećaj kada znate da su ove specijalitete konzumirali naši preci.
Kako je kafana dobila ime?
Nakon predjela pridružio nam se i vlasnik restorana Zoran, koji inače ne mora puno da priča, jer jela sama govore više od reči. Ljubav prema zapostavljenim jelima, kako kaže, gaji već godinama, a kafanu vodi sa svojom suprugom čije je godište rođenja u imenu kafane. Ovo su sve tradicionalni specijaliteti čija priprema traje po nekoliko sati, pa čak i dana. Jela su servirana na velikim drvenim daskama dugim i do 2 m. Zoran želi da vrati stari sjaj kafane i pretvori je u mesto posle kojeg kada dođete kući „ne otvarate frižider da napravite sendvič“. On prosto uživa u kreiranju jela, a najsrećniji je kada su gosti zadovoljni.
Foto: „Srpski suši“, svinjske uši sa flekicama i kupusom, arhiva Kafana Pod lozom 78
Finale gastronomskog spektakla
Dok se polako serviraju glavna jela u kafani, koja je uglavnom od drvenog enterijera sa etno motivima i puno slika, bilo je veoma živo. Slave se rođendani, okupljaju prijatelji, muzika je uglavnom narodna, a te večeri na kratko se zaigralo i srpsko kolo sa internacionalnim učesnicima.
Na drvenoj dasci dužine 1.5 metra servirano je više jela. Početak krasi vitaminska salata, a odmah zatim goveđi repovi, jagnjeća sarmica uvijena u maramicu. Zatim „Vlaška magija“ prasetina koja se pekla nekoliko sati na palenti sa kajmakom i cveklom. Perfektan ukus imali su i obrazi koji se peku šest sati sa šargarepom, crnim lukom, zalivenim crvenim vinom i preliveni sosom od upržene slanine. Na samom kraju nalazila se jagnjetina sa pekarskim krompirom i konjski biftek koji je stajao u pacu nekoliko dana.
Foto: Arhiva Kafana pod lozom 78
Umesto zaključka
Dok pišem ovaj tekst i prisećam se kako smo uživali u ovim predivnim mirisima i ukusima, evocirajući sećanja sa našeg putovanja Dunavom, stiže mi Viber poruka od Zorana. Poruka opisuje novo jelo koje se nalazi na repertoaru – „srpski suši“, svinjske uši sa flekicama i kupusom. U nastavku poruke nalazi se isečak iz najnovijeg vodiča „Gault & Millau“. Kafana „Pod lozom 78“ uvrštena je kao mesto koje treba posetiti u Beogradu. Nadamo se da će za sve zainteresovane lokalce i turiste na ovom mestu uvek biti dovoljno slobodnih mesta.
Pogledajte i video Marka Žvaka: Gurmanluk pre svega